Rozglądasz się wokół i widzisz kobiety sukcesu. Myślisz: „Jej to wszystko się udaje. Co ona ma w sobie czego mi brakuje?”. A czy zastanawiałaś się, w czym właściwie ten sukces chciałabyś osiągnąć? Jak to zrobić, to dopiero kolejny etap. Najpierw musisz wiedzieć czego chcesz. Człowiek bez celu, nie osiągnie sukcesu. Dowiedz się więc, o co ci chodzi, a potem zaplanuj działanie.
Zrobić coś fajnego
Wielokrotnie podczas sesji coachingowych, ale także podczas zwyczajnych rozmów z ludźmi, kobietami na szkoleniach „Be a woman”, nawet z przyjaciółmi słyszę, że chcą sukcesu. Tęsknią do wielkich dzieł swojego życia. Gdy jednak pytam: „ale w czym ten sukces chcesz osiągnąć?, słyszę: „nie wiem, zrobić coś fajnego”.
Coś fajnego każdy chce zrobić. Klucz w tym co to ma być. Polska firma CCC jest aktualnie jedną z tych, które osiągają największe sukcesy. Czym się ta firma zajmuje? Butami. Inglot kosmetykami, Reserved odzieżą, Kwestia Smaku gotowaniem. A co z ludźmi, którzy tworzą marki osobiste i odnieśli sukces? Mateusz Grzesiak zajmuje się coachingiem i psychologią, Izabela Sakutova – bielizną, Maria Rotkiel – psychologią, Tomasz Sobierajski – socjologią, Grzegorz Kordek – relacjami damsko męskimi, Macademian Girl – modą. Można tak bez końca. Zwróć uwagę, że każda z tych osób robi coś bardzo konkretnego. Tylko mając cel, wiedząc, co chcesz robić, w czym być najlepszym czy chociaż dobrym, masz szansę osiągnąć sukces.
Człowiek bez celu wiedzie frustrujące życie. Człowiek z celem ma wizję, a co za tym idzie szansę na jej realizację.
Wsparcie
Oczywiście w wyznaczeniu celu pomoże coach. Zbada życie prywatne oraz zawodowe i w każdym z nich pomoże ustalić cele oraz priorytety. Sprawdzi co szwankuje, jakie są dążenia, nad czym warto pracować i co jest najważniejsze biorąc także pod uwagę życiowe wartości oraz warunki. Na początku możesz zacząć od ćwiczenia. Weź dwie kartki, u góry każdej z nich napisz pytanie:
1. Kim chcę być?,
2. Co chcę robić?
Zastanów się nad odpowiedziami. Wypisz wszystkie, które przychodzą ci do głowy. Potem ustaw kolejność. Wyobraź sobie siebie w tych rolach i oceń, w której najlepiej się czujesz, niech wyląduje na szczycie, pod numerem jeden. Sprawdź co z tej listy na pewno chcesz zrobić, a co niekoniecznie jest dla ciebie ważne.
Sama mam zeszyt zatutułowany „lista marzeń”, w którym notuję wszystkie cele. Zarówno te duże jak i te mniejsze. Zapisane i sprecyzowane marzenia, stają się celami.
Mądry cel
Ustalając cel musisz pamiętać o kilku ważnych wskazówkach:
1. Cel musi być konkretny.
Nie możesz „chcieć czegoś fajnego”, tylko czegoś co możesz nazwać i najdokładniej jak to tylko możliwe – sprecyzować. Im lepiej określony cel, tym większa szansa na jego realizację i osiągnięcie sukcesu. Zamiast marzeń o bogactwie, lepiej marzyć o konkretnym domu i samochodzie czy sprecyzowanej inwestycji. Bogactwo jest względne. Dla jednego to będzie duże mieszkanie w nowym apartamentowcu, a dla drugiego dom w Miami Beach. Dla jednego milion na koncie, a dla drugiego 10 milionów. Jeśli marzysz o podróżowaniu sprecyzuj dokąd właściwie chcesz pojechać (ja mam taką listę z wypisanymi konkretnymi miastami). Im bardziej konkretnie i wręcz szczegółowo – tym lepiej.
2. Cel powinien być mierzalny.
Co to właściwie znaczy? Powinno dać się określić jak można to sprawdzić. Przykład. Schudnąć to zbyt ogólne, zrzucić 20 kg to konkret i da się sprawdzić czy się udało. Zarobić 100 tys., zdobyć pracę, w której będę rocznie zarabiać 400 tys. To są konkrety z określonymi metodami ich sprawdzenia.
3. Cel musi być zorientowany na działanie.
Co to znaczy? Musisz działać, by go osiągnąć, samo się nie zrobi. Zaplanuj etapy realizacji. Jeśli cel ma długi termin realizacji to rozbij go na mniejsze, które zbliżają cię do tego dużego. Zrób listę zadań, które trzeba wykonać by zrealizować cel. Ile czasu w roku poświęcasz na zaplanowanie urlopu? Ile czasu poświęcasz na wybór nowego samochodu? A ile czasu poświęcasz na zaplanowanie realizacji swojego celu. Mniej? Przecież tu chodzi o twoje życie.
4. Cel musi być realny.
Jeśli więc zaplanujesz, że wygrasz w lotto, to możesz się rozczarować. Jeśli zaplanujesz w najbliższym miesiącu kupić nowe Ferrari, a na koncie masz tysiaka, to raczej nici z zakupów. No chyba, że planujesz napad na bank. Nie oznacza to, że cel ma być banalny. Nie musi być. Możesz przecież zaplanować zamieszkanie w afrykańskim buszu, ale weź pod uwagę co na to mąż i dzieci. Jeśli też chcą to cel jest atrakcyjny i realny. Warto mieć interesujące cele, które pobudzają do działania, podniecają, bo dzięki temu mają szansę na realizację. Ważne jednak, aby były możliwe do realizacji. Zastanów się nad tym, czy po prostu nie osadzić ich w dłuższej perspektywie czasu. Jak z tym Ferrari. Teraz nie, ale za kilkanaście miesięcy, czy kilka lat, czemu nie? To bardziej realne i wykonalne.
5. Cel musi być określony w czasie.
Powinieneś wyznaczyć termin realizacji celu. Schudnąć 8 kg do 31 grudnia 2019. Możliwe. Bierz się do roboty już jutro, bo czas upływa. Ustal termin, w którym cel ma być osiągnięty. Jeśli jest rozpisany na kilka lat, wyznacz termin finału i terminy realizacji mniejszych zadań składających się na jego osiągnięcie. Każde zadanie osadź w czasie, wyznacz granicę do kiedy masz to zrobić, dzięki temu będziesz czuła się zobowiązana i będziesz wiedziała kiedy masz wykonać działanie. Im bardziej dokładna data, tym lepiej.
Mniejsze cele
Tym razem poruszam kwestię wielkich życiowych zadań, wyznaczaniu celów nadających sens i wpływających na samorealizację. Wyznaczanie małych celów opiera się o te same zasady. Przeczytać 50 książek w rok, chodzić wcześniej spać, lepiej zarządzać czasem, itd. Wyznaczenie każdego, nawet najmniejszego celu według poniższych zasad pomaga w realizacji i jego osiągnięciu.
Pamiętaj. Tylko człowiek z celem, ma szansę na sukces. Poświęć czas na zaplanowanie swojego życia, tak jak poświęcasz czas na planowanie wyjazdu na narty, zakupu mebli czy organizacji wesela.
Magdalena Radomska
One Comment