Wiele lat temu wybrałaś kierunek studiów zgodnie z zainteresowaniami lub dlatego, że coś było modne. Część podjęła tę decyzję z braku konkretnego pomysłu na siebie. Analizując mocne i słabe strony wybrała to, z czym ostatecznie da się żyć. Minęły lata, świat się zmienił nie do poznania, a wielu ludzi stoi u progu decyzji o przekwalifikowaniu. Ale wraz z tą decyzją pojawia się szereg pytań.
Konieczność
Mówi się, że przeciętny człowiek zmienia zawód raz, dwa razy w ciągu całego życia. Na ogół powodów przekwalifikowania jest zaledwie kilka.
Spadek zarobków w sektorze, w którym pracujesz. Kończąc szkołę w określonym zawodzie rozpoczynałaś pracę w niezłych, jak na tamte czasy, warunkach ale z biegiem lat sytuacja nie tylko nie poprawiła się, ale zdecydowanie podupadła. Przykład z mojego podwórka. Wiele lat temu stawki w magazynach za publikowane teksty były zadowalające. Przez dwadzieścia lat, odkąd pracuję jako dziennikarka prasowa sytuacja zmieniła się diametralnie. Rozwój nowych mediów wpłynął na spadek sprzedaż prasy, uszczuplenie nakładów, a tym samym, na drastyczny spadek zarobków oraz możliwości. Płace w mediach internetowych są natomiast nieprzyzwoicie niskie, dla dziennikarza z wieloletnim doświadczeniem niemożliwe do przyjęcia.
Z koniecznością masz także do czynienia, gdy zmienia się sytuacja życiowa. Zmiana miejsca zamieszkania, zmiana kraju, kontynentu. Powody zdrowotne uniemożliwiające dalszą pracę w zawodzie. Również wiek, bowiem niektóre zawody są ściśle związane z młodością, jak chociażby sportowiec czy modelka.
Potrzeba
Drugi powód to taki, gdy sama dochodzisz do wniosku, że praca w zawodzie nie jest jednak dla Ciebie i chcesz czegoś innego. Nie czujesz się szczęśliwa i po latach uznałaś, że jednak warto spróbować swych sił w innym obszarze. Wtedy już lepiej znasz siebie, wiesz w czym byłabyś dobra, co Cię fascynuje, jakie są Twoje zainteresowania. Zmieniają się też Twoje potrzeby i wizja siebie.
Dobrowolna zmiana kwalifikacji dotyczy także ludzi, których dotknęło wypalenie zawodowe lub tych, którzy w określonej profesji osiągnęli już swój cel, spełnili się, czują się zrealizowani i nie widzą potrzeby kontynuacji tego rodzaju profesji. Jeden z moich klientów osiągnął w branży finansowej już wszystkie postawione sobie cele i podjął decyzję o zmianie branży na zupełnie inną, niezwiązaną z poprzednią. Tutaj chodzi również o potrzebę nowych wyzwań oraz rozwój.
Pojawienie się nowych zawodów w związku z rozwojem technologii, również bywa motywacją do zmiany kwalifikacji, bowiem można nagle odkryć w sobie chęć wykonywania zawodu, który jeszcze kilka lat temu nawet nie istniał.
Co wybrać?
Myślisz o przekwalifikowaniu się? Zastanawiasz się, w którym kierunku pójść? Warto przeanalizować kilka kwestii. Po pierwsze zastanów się jaka praca Cię uszczęśliwi. Wyobraź sobie siebie w pięciu sytuacjach zawodowych, zwizualizuj to.
Co wtedy robisz?
Jak się czujesz?
Gdzie jesteś?
Kto jest wokół ciebie?
Czym się zajmujesz?
Spisz swoje wizje i zastanów się jaka praca będzie najbardziej odpowiadała Twoim wyobrażeniom.
A może żałujesz czegoś, czego jeszcze nie zrobiłaś? Wiesz, że jeśli nie podejmiesz wyzwania to będziesz żałować. Zastanów się, również jakie marzenie o drodze zawodowej chowasz głęboko w sobie.
Zamknij oczy i wyobraź Twoją pozycję za 10 lat.
Jak wygląda Twój dzień?
Do jakiej pracy wychodzisz?
Odpowiedz sobie na dwa pytania:
Kim chcę być?
Co chcę robić?
Wypisz wszystkie odpowiedzi. Niech będzie ich jak najwięcej. Weź, także pod uwagę jak możesz wykorzystać swoje dotychczas nabyte umiejętności i doświadczenie. W jakim nowym zawodzie mogą się przydać. Po kilku dniach wróć ponownie do zapisków i je przeanalizuj. Wykreśl to, co Ci jednak nie odpowiada. Zrób ranking i wytypuj zwycięski pomysł.
Gdy już zdecydujesz
Podjęłaś już decyzję? Teraz warto zorientować się, jak przeprowadzić tę zmianę. Co trzeba zrobić, by nabyć nowych umiejętności i jakie podjąć konkrente kroki? To jasne, teraz trzeba działać.
Zmiana zawodowa, nabycie nowych kwalifikacji, odnalezienie się w nowej branży, nigdy nie jest łatwym zadaniem. Jest jednak niezwykle rozwojowym wyzwaniem, które może znacząco wpłynąć na jakość życia i osobiste poczucie szczęścia. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, myślisz o nowym zawodzie, ale nie wiesz jak się do tego zabrać, dobrym adresem jest coach. Już na kilku sesjach nie tylko dowiesz się, co możesz robić, czego pragniesz, ale także zaplanujesz jak dojść do nowego celu i skutecznie przeprowadzić zmianę.
Pamiętaj, na zmiany nigdy nie jest za późno!
Magdalena Radomska