Od dziecka rodzice, nauczyciele, rodzina, mówią ci o wartościach, którymi ty, jako człowiek, powinieneś się w kierować dokonując życiowych wyborów. To na ogół wartości społecznie akceptowane, pożądane a nawet cenione. Dorastając, obserwujesz świat i wyciągasz własne wnioski. Dowiadujesz się, co jest dla ciebie dobre i czego właściwie chcesz, choć nie zawsze może się to podobać innym. Tylko co naprawdę jest dla ciebie najważniejsze? Dziś o wartościach.

Kariera czy rodzina

Myśląc o wartościach, od razu przychodzą nam do głowy powszechnie cenione słowa jak rodzina, miłość czy zdrowie. Ale czy rzeczywiście są one twoimi osobistymi wartościami?

Może najpierw przyjrzyjmy się czym właściwie jest wartość.

To coś, co jest dla ciebie ważne, godne twojego wysiłku, o co chcesz walczyć. To twoje osobiste zasady, które wpływają na sposób życia, postępowania, rozwoju. Niezwykle ważną funkcją wartości jest motywacja. Dzięki tej, konkretnej wartości chce nam się o coś starać. Ponieważ są związane z twoją tożsamością dlatego są odbiciem tego, co zostało ci przekazane w dzieciństwie nie tylko przez rodziców, ale także środowisko czy religię, dlatego w twoim najbliższym środowisku będą one zbieżne. Podkreślam, w najbliższym. Poza nim pojawiają się inne wartości, które mogą być ciekawe, intrygujące, piękne czy budzące sprzeciw.

Co dla kogo ważne?

Każdy z nas, w ciągu dnia, miesiąca, roku przebywa w różnych środowiskach, wśród różnych ludzi. Warto wypracować w sobie szacunek do wartości innych niż twoje i nie oceniać ich, bowiem to, ze dla kogoś ważniejsza jest kariera od rodziny nie znaczy, że jest godny potępienia. Każdy ma prawo żyć jak chce, zwłaszcza gdy nie ma to bezpośredniego wpływu na ciebie. W pracy z klientami na sesjach coachingowych obserwuję bardzo duży przekrój wartości. Dla kogoś najważniejszy jest samorozwój, a dla innych wyzwania, bezpieczeństwo czy wygodne życie.

Bogactwo, a… bogactwo

Wiele słów kojarzy nam się bezpośrednio z wartościami: miłość, rodzina, pieniądze, edukacja, sukces, ale co się konkretnie za nimi kryje? Weźmy słowo rodzina. Dla ciebie to może być przywiązanie, bezpieczeństwo, więź, a dla mnie wolny czas, spokój, bycie razem. Nasze wartości będą więc różne. Czym jest bogactwo? Dla ciebie to może być duży dom, trzy samochody i jacht, a dla mnie możliwość podróżowania z pobytem w najlepszych hotelach czy kolekcja zegarków. Za tymi potrzebami kryją się wartości, bowiem bogactwo rzadko bywa wartością w samą sobie. Zwykle pieniądze, których pożądasz, są po coś, mają zaspokoić jakąś potrzebę.  A więc za pieniędzmi będą stały takie wartości jak wygodne życie, luksus, sukces, czy chociażby wolność. Dla jednej z moich klientek pieniądze są ważne, bo dzięki nim, będzie mogła podróżować, a to da jej poczucie wolności.

Poszukaj swoich wartości

Warto zastanowić się nad swoimi wartościami, bowiem życie w sprzeczności z nimi, jest życiem pozbawionym szczęścia. Jeśli ważny jest dla ciebie czas z rodziną, a siedzisz w pracy do późnych godzin dla awansu, przy czym czujesz się sfrustrowana, może to oznaczać, że awans nie jest ważniejszy od rodziny, postępujesz więc wbrew wartościom. Pamiętaj, aby być ze sobą szczerym.

W ustaleniu pomoże pytanie „Co jest dla ciebie ważne?”.

Przypatrz się swojemu życiu, co cie motywuje, czego chcesz, kiedy czujesz się radosna i dlaczego. Warto zdefiniować wartości, bowiem jeśli nie żyjesz w zgodnie z nimi, naruszasz je, to w efekcie nie czujesz się szczęśliwa, potem może pojawić się frustracja, rozczarowanie, pustka i brak sensu.

Co jest ważniejsze?

Każdy z nas ma cały system wartości. Oczywiście jest jedna, naczelna, najważniejsza czyli wartość główna, która ma związek z każdym aspektem życia człowieka. Na niej jednak nie kończy się system. Każdy z nas ma szereg innych. W ustaleniu hierachii ważności, uszeregowaniu ich, pomoże coach podczas sesji stosując odpowiednie narzędzia. Coach pomoże także w ustaleniu wartości, jeśli nie jesteś ich świadoma, nie potrafisz znaleźć odpowiedzi, nie wiesz co jest ważne lub nie wiesz jak to znaleźć. Być może jesteś odłączona od wartości co wpływa na spadek zainteresowania życiem i jakimkolwiek działaniem. Nic nie jest ciekawe, ekscytujące, wciągające. Wtedy, tym bardziej warto poszukać wartości, by znów znaleść sens i motywację do aktywności.

Pamiętaj, że wszystkie twoje działania zmierzają do zaspokojenia wartości, które cenisz. Każdy cel, marzenie, wyobrażenie, są odzwierciedleniem tego, co jest dla ciebie ważne, dlatego warto je poznać. Łatwiej wówczas podejmować słuszne dla ciebie decyzje, które będą ulepszać twoje życie wewnętrzne, bowiem dzięki nim będziesz czułą się spełniona.

 

Magdalena Radomska

 

Leave a Reply