To dla nas wszystkich czas niezwykle trudny. Separacja w domu daje nam jednak pewne możliwości. To dobry moment, aby popracować nad sobą i rozwinąć swoje kompetencje. Co zatem możesz zrobić we własnych czterech ścianach? Przewodnik poniżej.

Krok 1 – Ustalenie życiowych celów

Teraz masz czas na zastanowienie się czego właściwie chcesz. Wśród domowego chaosu znajdź spokojny kąt, aby porozmawiać ze sobą i przeanalizować własne dążenia. Możesz też zaczekać do chwili, gdy wszyscy pójdą spać, a w domu zapadnie cisza. Dobry moment jest też rano, gdy dom jeszcze się nie obudził.

Warto analizować swoje cele, pragnienia, dążenia nawet przez kilka kolejnych dni. Nich one będą przemyślane. Zaobserwuj swoje reakcje. Jeśli serce aż wyrywa się do twojego pomysłu to oznacza, że ma wielką szansę na realizację, bowiem motywacja tkwi głęboko w Tobie, a cel budzi pożądanie. Pamiętaj, aby spełniał określone kryteria, a więc był konkretny, mierzalny, ukierunkowany na działanie, realny i określony w czasie. Co to wszystko oznacza? O tym przeczytaj w moim artykule klikając link https://beawoman.at/wielkie-zyciowe-cele/

Krok 2 – Lista marzeń

Przygotuj sobie ładny zeszyt, notatnik albo po prostu stwórz plik w komputerze. Moja lista jest analogowa, tak wolę. Twoja może być cyfrowa. Ważne, aby była pod ręka, bowiem będziesz nad nią pracować regularnie.

Co to właściwe lista marzeń? To zapisane zestawienie tego kim chcesz być, co chcesz robić i co chcesz mieć. Na owej liście odpowiedz sobie na wszystkie te pytania. Zapisz wszytko, co tylko przyjdzie Ci do głowy. Wszytko co drzemie głęboko wewnątrz Ciebie. Odłóż listę na bok. Następnego dnia znów do niej zajrzyj i sprawdź, czy wszytko, co się tam pojawiło wciąż ci odpowiada. Jeśli nie, wykreśl, a jeśli przyszło do głowy coś nowego to zapisz. Pracuj nad nią tak długo, aż nabierze idealnego kształtu. Ważne, by zapisać wszystkie marzenia, wtedy mają większą szansę na realizacje. Zaglądaj do niej często. W końcu chodzi o Twoje życie.

Krok 3 – Plan działania każdego dnia

Konieczność siedzenia w domu może wywoływać irytację dlatego, że w głowie masz mnóstwo planów, ale jakoś tak dni mijają, czas ucieka przez palce, a Ty już trzeci dzień zamierzasz zacząć tę książkę, wysłuchać iBooka czy zapisać się na szkolenie. Co możesz zrobić by usprawnić swoje działania? Każdego wieczora znajdź 10 min, weź kartkę, długopis i napisz plan na następny dzień. Możesz to zrobić zaraz po śniadaniu. Zapisz zadania wraz z godziną realizacji. Nie bierz na siebie zbyt wiele. Uwzględnij zdarzania nieoczekiwane, rodzina jest przecież w domu, zapewne będą czegoś chcieli. Na początek polecam zapisanie trzech punktów, które na pewno chcesz zrealizować np. przeczytać 20 stron książki, przeczytać jeden artykuł, wybrać zeszyt na listę marzeń. Wszystkie te zdania nie zajmą Ci wiele czasu. Pomyśl tylko ile dasz radę zrealizować planując tak każdy dzień. Trzy drobne zadania w ciągu dnia, dadzą wielki efekt po dwóch tygodniach.

Krok 4 – Life coaching przez Skype

Większość coachów pracuje przez wszelkiego rodzaju komunikatory. Wynika to również z konieczności, bowiem klienci znajdują się w różnych częściach kraju i świata, a nie chcemy ich ograniczać. Sama mam wielu klientów, z którymi prowadzę sesje przez Skype. Widzimy się oczywiście, rozmawiamy, sesja przebiega niemal tak samo jak te twarzą w twarz.

Cocha pomoże Ci zrealizować wymarzony cel. Poprowadzi przez zawiłości Twoich koncepcji tak, by powstał z tego profesjonalny plan działania. Jeśli nie radzisz sobie z samodzielnym wyznaczeniem celu, coach znajdzie go w Tobie, docierając do najgłębiej ukrytym pragnień.  A musisz wiedzieć, że nie jesteś sam, wielu ludzi nie wie czego chce i jak się tego dowiedzieć. Dlatego właśnie coachowie mają narzędzia, dzięki którym dowiesz się, co Ci w duszy gra. Coach to Twój przewodnik w drodze do realizacji marzeń. Już teraz, we własnych ścianach, wraz z coachem po drugiej stronie monitora, możesz pracować nad zrealizowaniem swojego marzenia.

Krok 5 – Książki o rozwoju osobistym

Zalecenie spędzenia najbliższych dni i tygodni w domu to też dobry moment na czytanie. Polecam oczywiście książki, z których możesz dowiedzieć się czegoś nowego o sobie albo poznać sposoby na doskonalenie Twoich umiejętności. Lektury, które wpłyną na Twój rozwój. Poniżej kilka, które polecam :

Jacek Santorski, Jarek Szulski – „Siła spokoju, którego nie ma”, – generalnie polecam książki i artykuły Jacka Santorskiego.

Simon Sinek – „Zacznij od Dlaczego” oraz „Znajdź swoje dlaczego?”,

Agnieszka Jucewicz – „Czując”,

Thomas Roberts – „Mindfulness. O sztuce uważności”,

dr Lisa Frankfort, Patrick Fanning – „Mistrz ciętej riposty”,

Nathaniel Branden  – „6 filarów poczucia własnej wartości”,

Sergiusz Trzeciak  – „Coaching marki osobistej czyli kariera lidera”,

Jessica Aleksander, Iben Sandahl – „Duński przepis na szczęście”,

Martin E.P. Seligman – „Optymizmu można się nauczyć”,

Carl Rogers – „O stawaniu się osobą”,

Anthony Robbins – „Obudź w sobie olbrzyma”

Krok 6 – Artykuły w internecie

Obok książek warto też poszukać artykułów z zakresu rozwoju osobistego, zarządzania, rozwijania swoich umiejętności. Wiele znajdziecie na moim blogu. Poruszam kwestie wartości, wyznaczania celów, osobistych możliwości, balansu pomiędzy życiem zawodowych i prywatnym, samooceny, asertywności, rozwoju zawodowego, zmiany zawodowej, a także relacji damsko męskich. Dla kobiet, w ramach projektu „Be a Woman” jest także wiele tekstów dotyczących kobiecości, poszukiwania siebie, kreowania wizerunku. Znajdziecie też co nieco o seksie.

Warto też poszukać wszelkiego rodzaju profesjonalnych testów, które pozwolą Ci lepiej poznać i zrozumieć siebie lub dowiedzieć się czegoś nowego. Każdy taki test ma szansę pokazać Ci coś ciekawego lub zwrócić uwagę na tę część cech osobowości, nad którymi warto się pochylić. Pamiętaj jednak, że test musi być wiarygodny, a więc powinno być podane jego źródło, które świadczy o tym, że był przygotowany przez specjalistów np. psychologów lub coachów.

Krok 7 – Szkolenia online

Kolejną metodą na domowy rozwój osobisty jest wykupienie szkoleń i wykładów online. Można również zacząć od tych bezpłatnych. Nie musisz nigdzie się ruszać, brać udziału w wielkich zgrupowaniach, nie jesteś narażona na kontakt z ludźmi, a mimo to możesz rozwijać swoje kompetencje. Przejrzyj ofertę szkoleń, poszukaj tego, co najbadziej cię interesuje i podnieść swoje kwalifikacje. Po powrocie do pracy Twoja wiedza będzie na zupełnie innym poziomie. Nauczysz się tego, na co do tej pory nie starczało czasu, a co z całą pewnością zaowocuje w Twojej pracy.

 

Magdalena Radomska

Leave a Reply